دومینیکا کجاست؟

دومینیکا کجاست؟

دومینیکا با نام رسمی «مشترک المنافع دومینیکا»، جزیره‌ای در دریای کارائیب در قاره آمریکا است. دریای کارائیب که در غرب اقیانوس اطلس و نیمکره غربی کره زمین قرار دارد، از غرب و جنوب غربی به مکزیک و آمریکای مرکزی، از شمال به آنتیل بزرگ و از شرق به آنتیل کوچک و از جنوب به سواحل شمالی آمریکای جنوبی محدود می‌شود.

این منطقه شامل کشورهای جزیره‌ای و قاره‌ای متعددی است و کشور دومینیکا که در جنوب جزایر گوادلوپ و در شمال جزیره مارتینیک قرار گرفته، یکی از زیباترین کشورهای این حوزه به شمار می‌رود.

آنچه در این مطلب می‌خوانید:

دومینیکا کجاست؟

بیایید نگاهی بیندازیم به برخی اطلاعات مهم درباره کشور دومینیکا:

پایتخت: شهر روسو

جمعیت: حدود ۷۳ هزار نفر تا سال ۲۰۲۲

زبان رسمی: انگلیسی (البته در این کشور به زبان کریول دومینیکایی و فرانسوی نیز صحبت می‌شود.)

واحد پول: دلار کارائیب شرقی (XCD) که به دلار ایالات متحده متصل است. 

دین: مسیحیت (در این کشور آزادی دینی وجود دارد و افراد می‌توانند آزادانه دین خود را انتخاب کنند.)

فرق دومنیکن و دومینیکا

دو کشور دومینیکا و دومینیکن از نظر اسمی بسیار به هم شبیه هستند و از این رو، بسیاری از افراد دومینیکا و دومنیکن را با هم اشتباه می‌گیرند یا فکر می‌کنند این دو کشور، یکی هستند! اما این دو کشور با هم متفاوتند. 
دومینیکا و دومینیکن، هر دو کشورهای جزیره‌ای هستند که در دریای کارائیب واقع شده‌اند؛ اما جمهوری دومینیکن در جزیره هیسپانیولا و دومینیکا در آنتیل کوچک قرار دارد. 
جمعیت جمهوری دومینیکن بیش از ۱۰ میلیون نفر است؛ در حالی که دومینیکا کمی بیش از ۷۰ هزار نفر جمعیت دارد. زبان جمهوری دومینیکن اسپانیایی و زبان دومینیکا انگلیسی است. هر دو کشور مناطق کوهستانی و آب‌و‌هوای گرمسیری دارند. جمهوری دومینیکن عضو سازمان ملل متحد است، در حالی که دومینیکا عضو سازمان ملل نیست.

تاریخ دومینیکا

تاریخچه کشف دومینیکا به ۳ نوامبر ۱۴۹۳ برمی‌گردد؛ زمانی که «کریستف کلمب» به این منطقه سفر کرد. این منطقه در آن دوران، محل سکونت بومیان سرخ‌پوست کارائیبی و آراواک بود. دومینیکا از سال ۱۷۱۵ تا پایان جنگ هفت ساله در سال ۱۷۶۳، مستعمره فرانسه و از سال ۱۷۶۳ مستعمره بریتانیا بود. دومینیکا از سال ۱۹۵۸ به‌تدریج از سلطه مستقیم انگلیسی‌ها خارج شد و در نهایت در نوامبر ۱۹۷۸ به استقلال رسید.

تقریبا بیشتر جمعیت دومینیکا، از نسل برده‌هایی هستند که در قرن ۱۸ میلادی به دومینیکا برده شدند. با این حال هنوز هم بومیان کارائیبی، در این کشور زندگی می‌کنند. 

سیاست در دومینیکا

هم‌اکنون، حکومت دومینیکا دموکراتیک و مردم‌سالار است. در این کشور رئیس جمهور با رای مستقیم مردم انتخاب می‌شود و ریاست کشور را به عهده دارد و نخست وزیر نیز دولت را اداره می‌کند. 

مردم دومینیکا

دومینیکا کجاست؟ | مردم دومینیکا

بیشترین جمعیت کشور دومینیکا را آفریقایی‌ تبارها تشکیل می‌دهند. همچنین در این کشور، اروپاییان و مردمی از شبه‌قاره هند و کارائیبی‌ها نیز ساکن هستند. در دومینیکا بخشی از سرخ‌پوست‌های کارائیبی نیز زندگی می‌کند؛ سرخپوستانی که از نوادگان مردمی هستند که قبل از استعمار اروپا در این جزیره ساکن بودند. 

اقتصاد دومینیکا

اقتصاد دومینیکا در گذشته به‌شدت وابسته به کشاورزی بود؛ اما در سال های اخیر، این کشور تلاش کرده تا این وابستگی را کاهش دهد و بیشتر به اکوتوریسم و گردشگری به‌عنوان یک نیروی محرک اقتصادی توجه کند. علاوه بر آن، دومینیکا در زمینه‌هایی مانند آموزش پزشکی، صنعت مالی دریایی و منابع انرژی زمین گرمایی تمرکز دارد.

وضعیت خدمات سلامت در دومینیکا

در دومینیکا سیستم‌های مدرن بهداشت و درمان مهیا است و به نیازهای پزشکی مردم در مراکز بهداشتی و بیمارستان‌های سراسر جزیره رسیدگی می‌شود. 

فرصت‌های شغلی دومینیکا

دومینیکا در زمینه اقتصاد، به گردشگری، کشاورزی و اخذ مالیات و همچنین به سرمایه‌گذاری خارجی وابسته است. بیشترین محصولات و صادرات دومینیکا از کشاورزی است و به همین دلیل، درآمد اصلی مردم این کشور از بخش کشاورزی به‌دست می‌آید. عمده محصولات کشاورزی دومینیکا شامل کوپرا، روغن نارگیل، صابون و آب‌میوه است. جالب است بدانید در میان این محصولات، صابونی که از روغن نارگیل به دست می‌آید، اهمیت بسیاری دارد.

در این جزیره، بخش کوچکی از مشاغل به تولید پوشاک و محصولات چوبی مانند قایق اختصاص دارد. واردات دومینیکا شامل مواد غذایی، سوخت‌های معدنی و برخی کالاهای دیگر است.

همچنین پروژه‌های عمرانی بسیاری مانند ساخت هتل، امکان سرمایه‌گذاری در این کشور را فراهم می‌کند و افرادی که قصد زندگی در این کشور دارند با معافیت‌های مالیات بر درآمد می‌توانند به‌راحتی سرمایه‌گذاری کنند. همچنین افراد می‌توانند با ثبت شرکت در دومینیکا و فعالیت‌های تجاری، از معافیت‌های مالیاتی در این کشور بهره‌مند شوند.

وضعیت تحصیل در دومینیکا

۹۰ درصد مردم کشور دومینیکا باسواد هستند. تحصیلات در این کشور از ۵ تا ۱۶ سالگی اجباری است و به‌صورت رایگان در مدارس دولتی ارائه می‌شود. چندین مدرسه متوسطه، کالج‌های  تربیت مدرس، دانشکده‌ پزشکی، دانشکده‌ پرستاری و… در این کشور فعال هستند.

امنیت کشور دومینیکا

کشور دومینیکا با کشورهای دیگر اختلافات سیاسی یا چالش‌های امنیتی ندارد. به همین دلیل، از امنیت لازم برخوردار است. همچنین، پایین بودن نرخ جرم و جنایت نیز در دومینیکا، آن را به یک کشور امن‌ در آمریکای لاتین و دریای کارائیب تبدیل کرده است.

مسیر پرواز ایران به دومینیکا

در حال حاضر، هیچ پرواز مستقیمی از ایران به دومینیکا وجود ندارد و هر مسافری که بخواهد از ایران به دومینیکا برود، باید با حداقل یک توقف در کشور ثالث نظیر قطر، ترکیه، آلمان، میامی و… به کشور دومینیکا سفر کند. مدت زمان پرواز از تهران به این کشور نیز حدود ۲۳ ساعت تخمین زده می‌شود.