اقامت دبی با ثبت شرکت (به‌روزرسانی 1401)

اقامت دبی با ثبت شرکت (به‌روزرسانی ۲۰۲۳)

در سال‌های اخیر میزان تقاضا برای دریافت اقامت دبی با ثبت شرکت، به میزان قابل‌توجهی افزایش یافته است. دلیل آن، شاید مزایای بسیار دریافت اقامت دبی با ثبت شرکت و همچنین، سهولت فرآیند راه‌اندازی کسب‌و‌کار در دبی باشد. امارات متحده عربی یکی از توسعه‌یافته‌ترین کشورهای منطقه است که سرعت بالای رشد آن، فضای مناسبی برای سرمایه‌گذاری در امارات و مهاجرت و زندگی در این کشور فراهم کرده است. اگر قصد اخذ اقامت دبی از طریق ثبت شرکت را دارید، در ادامه این مطلب پاسخ همه سوالات خود را خواهید یافت.

آنچه در این مطلب می‌خوانید:

درباره دبی و امارات متحده عربی

امارات متحده عربی (UAE) که اغلب با عنوان کوتاه امارات شناخته می‌شود، کشوری در غرب آسیا و در شرق شبه‌جزیره عربستان است. این کشور با عمان و عربستان سعودی همسایه است و از طریق خلیج فارس، با قطر و ایران مرز دریایی دارد. زبان رسمی امارات، عربی است؛ اما بخاطر مهاجرپذیر بودن این کشور، زبان‌های دیگری نظیر چینی، انگلیسی، هندی و اردو نیز در امارات به کار برده می‌شود. مذهب رسمی امارات، اسلام است و حدود ۹۶ درصد از مردم این کشور مسلمان هستند. 

امارات یکی از قدرتمندترین اقتصادهای منطقه است و یکی از بزرگ‌ترین ذخایر نفتی دنیا را در اختیار دارد. جالب است بدانید که تولید ناخالص سرانه امارات متحده عربی، در حد کشورهای ثروتمند اروپای غربی است. شفافیت و امنیت اقتصادی در این کشور، باعث شده است که شرکت‌های بزرگ بین‌المللی بسیاری در آن فعالیت کنند. 

ابوظبی پایتخت امارات متحده عربی است و دبی نیز پرجمعیت‌ترین و محبوب‌ترین شهر این کشور محسوب می‌شود؛ شهری که به‌عنوان یک مرکز تجاری بین‌المللی اهمیت جهانی ویژه‌ای دارد. به همین دلیل، سالانه مهاجران بسیاری از سراسر دنیا از جمله ایران، تصمیم‌ می‌گیرند از راه‌های مختلفی مانند ثبت شرکت، اقامت دبی یا امارات را به دست آورند.

شرایط اخذ اقامت دبی برای ایرانیان

ایرانیان می‌توانند از راه‌های مختلفی مانند تحصیل، ازدواج، خرید ملک، سرمایه‌گذاری، ثبت شرکت و … اقامت کشور امارات و شهر دبی را به دست آوردند. اما دقت کنید که این اقامت، به‌معنای یک اقامت دائم نیست؛ در واقع شما از طریق این راه‌ها تنها می‌توانید اقامت موقت این کشور را کسب کنید و باید برای زندگی در این کشور، دائما اقامت موقت خود را تمدید کنید. 

امارات سیاست‌های بسیار سختگیرانه‌ای برای اعطای پاسپورت امارات به مهاجران دارد؛ در واقع، بهتر است بدانید که امارات هیچگونه سیاست مهاجرتی برای اعطای پاسپورت خود به شهروندان خارجی ندارد. بیشتر مجوزهای اقامتی که برای شهروندان کشورهای خارجی صادر می‌شوند، ۳ ساله و قابل تمدید هستند و چیزی به اسم مجوز اقامت دائم امارات وجود ندارد. 

شهروندان خارجی که اقامت امارات را دریافت می‌کنند، باید هر چند سال یکبار اقامت خود را تمدید کنند. گرچه عموما مشکل خاصی در زمینه تمدید اقامت امارات وجود ندارد، اما باید توجه داشته باشید که نمی‌توانید در مدت کوتاهی پاسپورت امارات یا اقامت دائم این کشور را دریافت کنید و این کار به راحتی امکان‌پذیر نخواهد بود. اخذ اقامت امارات با هر روش، صرفا یک نوع اقامت موقت و قابل تمدید است.

مزایای ثبت شرکت در دبی

مزایای اخذ اقامت دبی با ثبت شرکت

اقامت دبی با ثبت شرکت، یکی از بهترین راه‌ها برای اخذ اقامت امارات است و مزایای بسیاری دارد. با ثبت شرکت در دبی، می‌توانید برای همسر و فرزندان خود نیز ویزای همراه دریافت کنید. ثبت شرکت در دبی، انتخابی محبوب میان سرمایه‌گذاران خارجی است؛ چراکه عمدتا، امکان مالکیت ۱۰۰ درصدی بر شرکت به این سرمایه‌گذاران داده می‌شود. سهولت تجارت و زیرساخت‌های تجاری پیشرفته و همچنین، سبک زندگی پیشرفته در این کشور و فرصت‌های تجاری رو‌به‌رشد، امارات متحده عربی را به یکی از مهم‌ترین انتخاب‌های سرمایه‌گذاران تبدیل کرده است. از دیگر مزایای ثبت شرکت در دبی نیز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عدم نیاز به مدرک زبان
 • مالیات بر درآمد صفر درصد
 • مالیات بر ارزش افزوده تنها ۵ درصد 

مزایای اخذ اقامت دبی با ثبت شرکت  

از مزایای دریافت اقامت دبی با ثبت شرکت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عدم نیاز به مدرک تحصیلی (به‌جز برخی مشاغل و حوزه‌های مجوز حرفه‌ای)
 • عدم نیاز به مدرک زبان
 • عدم نیاز به داشتن شرکت از قبل
 • بدون محدودیت سنی (از ۱۸ تا ۶۰ سال)
 • امکان اخذ اقامت امارات برای همسر و فرزندان
 • اخذ اقامت ۳ ساله امارات با قابلیت تمدید به‌صورت نامحدود
 • امکان صدور جاب آفر و جذب نیروی کار از خارج از امارات (حتی ایران) پس از شروع به‌کار
 •  پروسه زمانی بسیار کوتاه برای ثبت شرکت

انواع شرکت‌ های مجاز برای ثبت در دبی

شعبه شرکت در منطقه آزاد

اگر شرکتی در حوزه قضایی خاصی تشکیل شده باشد، می‌توانید یک شعبه از آن را به شهر دبی منتقل کنید.

شرکت مشارکت عمومی

اگر ۲ نفر با یکدیگر یک فروشگاه راه‌اندازی کنند، این ۲ نفر شرکای عمومی در آن تجارت محسوب می‌شوند.

شرکت مشارکت محدود

در شرکت مشارکت محدود (Limited Partnership) که به‌اختصار LP نامیده می‌شود، شرکتی است که در آن، یک نفر کل پروژه را مدیریت می‌کند (شریک عمومی) و شخص دیگر، تنها بودجه‌ای را در این پروژه سرمایه‌گذاری و سود دریافت می‌کند. 

شرکت با مسئولیت محدود

شرکت با مسئولیت محدود (Limited Liability Company) که به‌اختصار  LLC نامیده می‌شود، شرکتی است که با حضور ۲ یا چند نفر برای امور تجارتی تشکیل شده و مسئولیت هر یک از شرکا، به میزان سرمایه‌ای است که به شرکت آورده‌اند.

شرکت سهامی خاص

به یک واحد تجاری که سرمایه آن به تعداد مشخصی سهام تقسیم شده است و سهامداران می‌توانند در هر زمان بدون رضایت سایر افراد، سهم خود را واگذار کنند، شرکت سهامی خاص می‌گویند.

شرکت سهامی (مدنی)

مشارکت تجاری میان متخصصانی مانند پزشکان، وکلا، مهندسان و حسابداران را شرکت سهامی (مدنی) می‌گویند. یک شرکت مدنی به‌طور ۱۰۰ درصدی متعلق به شرکای حرفه‌ای است؛ البته به جز شرکت مهندسی عمران.

شعبه شرکت‌های محلی

سرمایه‌گذارانی که در مناطق آزاد امارات مانند دبی یا خارج از این کشور دفتر دارند، می‌توانند شعبه یا دفتر نمایندگی خود را در بازارهای محلی این کشور فعال کنند.

شعبه شرکت‌های حوزه خلیج فارس

اگر در یکی از کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس (GCC)، مانند عربستان، کویت، قطر، بحرین و عمان شرکت دارید، می‌توانید یک شعبه از آن را در دبی راه‌اندازی کنید.

شعبه شرکت‌های خارجی

اگر شرکت شما در خارج از کشور امارات قرار دارد، می‌توانید یک شعبه اصلی از آن را در دبی تاسیس کنید.

شرکت غیر سهامی

شرکت غیر سهامی متعلق به یک شخص با مجوز تجارت شخصی است. کلیه مسئولیت‌های مالی این شرکت برعهده مالک است.

هلدینگ

هلدینگ، شامل اشخاص حقوقی است که توسط سرمایه‌گذاران داخلی یا خارجی با هدف در اختیار داشتن سهام یا دارایی‌های شرکت‌های مختلف تشکیل شده‌اند.

انواع مجوز ثبت شرکت در دبی

برای اخذ اقامت دبی با ثبت شرکت، می‌توانید متناسب با هدف خود یکی از انواع مجوزهای زیر را انتخاب کنید:

مجوز حرفه‌ای

برای دریافت مجوز حرفه‌ای ثبت شرکت در دبی (Professional License)، متقاضی باید از توانایی‌های ذهنی، تحصیلات آکادمیک برخوردار باشد و روش‌های علمی و دقیق را در زمینه‌هایی مانند شرکت‌های حقوقی و وکالت، شرکت‌های حسابداری و یا مشاوره‌ای آموزش دیده باشد. با اخذ این مجوز، امکان ثبت شرکت مجازی در دبی (Virtual Company) نیز وجود دارد. به یاد داشته باشید که شما برای ثبت شرکت مجازی در دبی، باید یک آدرس و مکان حقیقی داشته باشید. اجاره یک دفتر کار در دبی می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند.

شرط سنی اخذ این مجوز در دبی، ۱۸ تا ۶۰ سال است. نوع ویزایی که به فرد ارائه می‌شود نیز ویزای سرمایه‌‌گذاری امارات (Investor Visa) است. شما با دریافت این مجوز، می‌توانید اقامت ۳ ساله قابل تمدید دریافت کنید.

مجوز تجاری

با داشتن مجوز تجاری برای ثبت شرکت در دبی (Commercial License)، متقاضی می‌تواند به صادرات و واردات کالا‌هایی مانند لباس، طلا و فلزات گران‌بها، مواد شیمیایی، تجهیزات خودرو و... بپردازد. این مجوز، اجازه خرید و فروش ملک در امارات را نیز به فرد می‌دهد.

شرط سنی برای دریافت مجوز تجاری ۱۸ تا ۶۰ سال است و نوع ویزایی که به متقاضی ارائه می‌شود، ویزای پارتنر (Partner Visa) خواهد بود. امکان ثبت شرکت مجازی در دبی با این مجوز نیز وجود دارد.

نوع مالکیت این نوع شرکت‌ها در دبی، ۵۱ درصد به ۴۹ درصد است؛ یعنی ۵۱ درصد مالکیت شرکت برای کفیل و ۴۹ درصد باقی‌مانده نیز برای متقاضی ثبت شرکت خواهد بود. البته درصورت عدم نیاز به کفیل، این امکان وجود دارد که مالکیت ۱۰۰ درصدی شرکت برای فرد متقاضی باشد.

مجوز صنعتی

مجوز صنعتی (Industrial License)، مجوزی برای ثبت شرکت در دبی در زمینه‌های تهیه، تولید و پردازش کالا است. کالا‌های دارای مجوز تولید نیز شامل مواد صنعتی، نفت و گاز، مواد غذایی، داروسازی، تولیدات محصولات چوبی، مبلمان و غیره هستند.

شرط سنی برای دریافت مجوز صنعتی، ۱۸ تا ۶۰ سال است و نوع ویزایی که به متقاضی ارائه می‌شود نیز، ویزای پارتنر (Partner visa) خواهد بود.

مالکیت راه‌اندازی شرکت در دبی با مجوز صنعتی هم، ۵۱ درصد به ۴۹ درصد است؛ یعنی مقدار سهم کفیل، ۵۱ درصد و سهام متقاضی، ۴۹ درصد خواهد بود. امکان ثبت شرکت مجازی در دبی با مجوز صنعتی وجود ندارد و شما حتما باید کارخانه تولیدی و یا دفتر کاری برای این نوع شرکت در دبی داشته باشید.

مجوز فریلنسری ‌یا آزاد

مجوز فریلنسری (Freelance Permit)، محبوب‌ترین مجوز کسب‌وکار در دبی است. مناطق آزاد این نوع مجوز را برای افراد متخصص در بخش رسانه، فناوری، هنر و سرگرمی ارائه می‌دهند. با دریافت این مجوز، می‌توانید خدمات خود را هم به‌صورت تمام‌وقت و هم به‌صورت مشاوره‌ای ارائه دهید.

مجوزهای فریلنسر برای افراد خلاق و حرفه‌ای در مشاغل زیر صادر می‌شود:

 • بازیگر
 • انیماتور
 • مهندس صدا/صوت
 • فیلم‌بردار
 • ارائه‌دهنده محتوا
 • کپی رایتر
 • کارشناس رسانه

مجوز گردشگری

مجوز گردشگری (Tourism License) در دبی برای افرادی صادر می‌شود که خدمات مرتبط با سفر و گردشگری ارائه می‌دهند. از آنجایی که دبی یکی از جذاب‌ترین مقاصد گردشگری امارات است، این مجوز نیز یکی ‌از محبوب‌ترین مجوزهای مورد استفاده بازرگانان و تاجران در دبی به شمار می‌رود. مجوز گردشگری به صاحبان مشاغلی ارائه می‌شود که خدماتی مانند، اجاره هتل، کمپ‌های توریستی، اجاره قایق‌های کروز، رستوران‌ها، مهمان‌خانه‌ها، آژانس‌های مسافرتی و... را ارائه می‌دهند.

مجوز کشاورزی

مجوز کشاورزی (Agricultural License) در دبی به افرادی ارائه می‌شود که در مشاغلی مرتبط با تجارت گیاهان و محصولات زراعی، سموم و کودهای شیمیایی، مبارزه با آفات و... کار می‌کنند.

مجوز صنعتگری

مجوز صنعتگری (Craftsmanship License) در دبی برای آن دسته از افراد و شرکت‌ها صادر می‌شود که در حرفه‌هایی مانند لوله‌کشی، نجاری، برق‌کاری و آهنگری مهارت دارند. صدور این مجوز به عهده سازمان اقتصادی دبی (DED Dubai) است.

شرایط ثبت شرکت در امارات

 شرایط ثبت شرکت در امارات

موارد زیر، مهم‌ترین شروط ثبت شرکت در دبی با مجوز حرفه‌ای هستند:

 • داشتن مدرک تحصیلی مرتبط
 • حداقل یک نفر سرمایه‌گذار برای شرکت
 • داشتن یک کفیل در امارات 

با این‌همه، مشاوران «آهیل» می‌توانند شرایط گفته‌شده را برای شما تسهیل کنند. 

اما منظور از کفیل چیست؟

کفیل یا شریک کلمه‌ای عربی و در لغت به معنی ضامن و کسی است که دیگری را تحت حمایت و سرپرستی خود قرار می‌دهد. کفیل اماراتی، فردی بومی و به نوعی نماینده شرکت است و در زمانی که شما در امارات حضور ندارید، به کارهای شرکت رسیدگی می‌کند. البته این موضوع نباید موجب نگرانی شما شود؛ چراکه با ثبت شرکت در امارات، مالکیت ۱۰۰ درصدی شرکت، به متقاضی ثبت ارائه می‌شود. کفیل، به حساب‌های شرکت دسترسی ندارد و فقط نام او در قراردادها ذکر می‌شود. البته شما باید سالانه مبلغی توافقی و جداگانه، برای حمایت از کسب‌وکارتان به کفیل پرداخت کنید.

ثبت شرکت در امارات بدون کفیل

همان‌طور که اشاره شد، متقاضیان برای ثبت شرکت در امارات، باید کفیل داشته باشند، اما بر اساس قوانین جدید امارات، امکان ثبت شرکت در امارات بدون کفیل یا شریک اماراتی نیز امکان‌پذیر است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه، می‌توانید با کارشناسان مجموعه آهیل در تماس باشید.

ثبت شرکت در دبی برای ایرانیان

یکی از روش‌هایی که سرمایه‌گذاران ایرانی برای اخذ اقامت دبی در نظر می‌گیرند، ثبت شرکت است، اما نکته مهم آن است که به‌طور کلی امکان ثبت همه شرکت‌ها برای ایرانیان ممکن نیست؛ ایرانیان تنها می‌توانند ۳ نوع شرکت مسئولیت محدود، سهامی و غیرسهامی را در دبی ثبت کنند. همکاران ما در «آهیل» شما را در این زمینه راهنمایی خواهند کرد.

مراحل اخذ اقامت با ثبت شرکت در دبی

 • بررسی پرونده و انتخاب بهترین برنامه ثبت شرکت برای شما
 • انجام مراحل اولیه و پیگیری پرونده
 • اخذ ویزای توریستی برای سفر به امارات و انجام مراحل اداری
 • بررسی پرونده توسط سازمان اقتصادی دبی (DED)
 • پرداخت هزینه‌ها و انجام سایر مراحل اداری
 • صدور مجوز و لایسنس شرکت (سفر به امارات و صدور مجوز ممکن است تا ۱ ماه طول بکشد. در این مدت حضور فرد در امارات الزامی است.)
 • گرفتن اقامت امارات و کارت اقامت یا ID CARD
 • افتتاح حساب بانکی و شروع به کار در امارات به صورت فیزیکی یا مجازی
 • اخذ اقامت برای همسر و فرزندان
 • صدور جاب آفر برای جذب نیروی کار

هزینه اخذ اقامت دبی با ثبت شرکت

هزینه ثبت شرکت در دبی و سایر مناطق امارات متحده عربی با توجه به معیارها و فاکتورهای مختلف متفاوت است. این معیارها عبارت‌اند از:

 • نوع شرکت
 • نوع مجوز صادرشده
 • منطقه مورد نظر برای راه‌اندازی کسب‌و‌کار
 • تعداد افراد شریک
 • انتخاب نام شرکت
 • و... .

به‌عنوان مثال، اگر بخواهید اسم غیرعربی برای شرکت خود در دبی انتخاب کنید، باید ۲ هزار درهم اضافه‌تر از حالت معمول پرداخت کنید.

مشاوران «آهیل» می‌توانند به بهترین نحو درباره ریز هزینه‌هایی که باید برای اخذ اقامت دبی با ثبت شرکت پرداخت کنید، به شما کمک کنند. اما بد نیست بدانید که به‌طور کلی برای ثبت شرکت در دبی باید ۴ هزینه کلی زیر را پرداخت کنید: 

 • هزینه‌های دفتری ثبت شرکت
 • هزینه‌های مجوز
 • هزینه‌های اجرایی
 • سرمایه شرکت

برای اطلاع از رقم دقیق این هزینه‌ها، با مشاوران «آهیل» در تماس باشید.

امارات متحده عربی، کشوری توسعه‌یافته برای کار، تحصیل و زندگی است؛ مواردی چون نزدیکی دبی به ایران از نظر جغرافیایی و فرهنگی و همین‌طور امنیت بالای آن، این شهر را به یکی از انتخاب‌های ایرانیان برای اخذ اقامت تبدیل کرده است. دبی شهری رو‌به‌رشد و گردشگرمحور است و این عوامل باعث شده که به مرکزی برای ثبت شرکت‌های نوپا تبدیل شود. بنابراین، اگر به‌دنبال ثبت یک شرکت برای اخذ اقامت هستید، دبی می‌تواند یکی از بهترین انتخاب‌ها برای‌تان باشد و همکاران ما در «آهیل» می‌توانند شما را در این زمینه بهتر راهنمایی کنند.