ویزای تحصیلی کانادا چقدر طول میکشد

ویزای تحصیلی کانادا چقدر طول میکشد | شرایط سنی، مدارک

اخذ ویزای تحصیلی کانادا یکی از وسوسه‌برانگیزترین گزینه‌ها برای افرادی است که به‌دنبال ادامه تحصیل در دانشگاه‌های مطرح جهان هستند. دریافت ویزای تحصیلی کانادا در مقایسه با سایر کشورهای توسعه‌یافته، اغلب آسان‌تر و البته ارزان‌تر به نظر می‌رسد. همین موارد، در کنار استانداردهای بالای آموزشی و دانشگاه‌ها و مدارسی با رتبه‌های علمی بالا، سبب شده تا ویزای تحصیلی کانادا طرفداران بسیار زیادی داشته باشد. 

در این مقاله، ابتدا به مزایای تحصیل در کانادا بررسی می‌کنیم و در ادامه، به موضوعاتی مانند شانس ویزای تحصیلی کانادا، هزینه تحصیل در کانادا، قیمت ویزای تحصیلی کانادا، مراحل دریافت ویزای تحصیلی کانادا و … خواهیم پرداخت. 

شما برای کسب اطلاعات جامع‌تر در این زمینه، می‌توانید با همکاران ما در «آهیل» در تماس باشید.

آنچه در این مطلب می‌خوانید:

ویزای تحصیلی کانادا چیست؟

اولین قدم برای مهاجرت تحصیلی به کانادا، دریافت ویزای تحصیلی کانادا است. ویزاهای کانادا به دو دسته ویزای اقامت دائم و ویزای اقامت موقت تقسیم می‌شوند. ویزای تحصیلی کانادا زیر مجموعه ویزای اقامت موقت است که به دارنده آن اجازه می‌دهد برای تحصیل و زندگی برای یک مدت معین وارد کانادا شود. ویزای تحصیلی کانادا به ۲ دسته ویزای دانشجویی و ویزای دانش‌آموزی تقسیم می‌شود. 

اما تنها داشتن ویزای تحصیلی کانادا برای تحصیل در این کشور کافی نیست. متقاضیان تحصیل در کانادا باید علاوه بر ویزای تحصیلی اقدام به دریافت مجوز تحصیل (Study permit) کنند. 

در واقع ویزای تحصیلی به متقاضی اجازه می‌دهد وارد خاک کانادا شود و مجوز تحصیل به متقاضی اجازه تحصیل در یک موسسه آموزشی معین در کانادا را می‌دهد. 

انواع ویزای تحصیلی کانادا

ویزای تحصیلی کانادا به ۲ دسته اصلی تقسیم می‌شود:

۱. ویزای دانش‌آموزی کانادا

۲. ویزای دانشجویی کانادا

ویزای دانش‌آموزی کانادا

ویزای دانش‌آموزی کانادا ویژه افراد ۴ تا ۱۸ سال است و به آن‌ها اجازه می‌دهد در مقاطع مختلف تحصیلی در مدارس کانادا تحصیل کنند. بنابراین، اگر به دنبال اخذ ویزای تحصیلی کانادا برای کودکان خود هستید، باید برای دریافت ویزای دانش‌آموزی اقدام کنید. نکته مهم در اخذ ویزای تحصیلی کانادا برای کودکان زیر ۱۸ این است که در دوران تحصیل، حتما باید یک سرپرست قانونی کودک را در کانادا همراهی کند. 

ویزای دانشجویی کانادا

ویزای دانشجویی کانادا ویژه افراد بالای ۱۸ سال است و به آن‌ها اجازه می‌دهد در هر یک از مقاطع تحصیلات عالی، از کاردانی گرفته تا دکتری، اقدام به تحصیل در موسسات آموزش عالی، دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادا کنند. 

برای دریافت ویزای دانشجویی کانادا متقاضی باید ابتدا اقدام به اخذ پذیرش از یکی از موسسات آموزشی مورد تایید دولت کانادا کند که به اختصار Designated learning institutions نامیده می‌شوند. 

مزایای تحصیل در کانادا

مزایای تحصیل در کانادا

اما مهم‌ترین سوالی که ممکن است ذهن دانش‌آموزان و دانشجویان علاقه‌مند به تحصیل در کانادا را به خود مشغول کند این است که مزایای تحصیل در کانادا چیست؟ 

کانادا یک کشور چند ملیتی است و ملیت‌های مختلف سال‌ها است که در این کشور در کنار یکدیگر کار و زندگی می‌کنند. وجود یک جامعه چند فرهنگی سبب شده تا دانش‌آموزان و دانشجویان خارجی نیز بتوانند به‌راحتی در این کشور زندگی کنند.

کانادا از منظر اقتصادی نیز کشور مرفهی است که همواره رشد اقتصادی مثبتی داشته و همین مسئله نیز سبب شده تا کانادایی‌ها به خدمات اجتماعی مناسبی دسترسی داشته و همزمان با پایین بودن هزینه‌های زندگی در مقایسه با سایر کشورهای مطرح جهان، سرانه اشتغال و دستمزد نیز در این کشور رقم قابل قبولی داشته باشد.

کانادا از دیدگاه امکانات آموزشی نیز کشور موفقی است. هزینه پایین تحصیل در مقایسه با سایر کشورها، در کنار سطح علمی بالای مدارس و دانشگاه‌های کانادا و امکان دریافت بورسیه تحصیلی، از مهم‌ترین دلایلی است که دانش‌آموزان و دانشجویان بین‌المللی را به این کشور می‌کشاند. نظام آموزشی این کشور نیز دو زبانه است و دانش‌آموزان و دانشجویان می‌توانند به دو زبان فرانسه و انگلیسی در کانادا تحصیل کنند.

اگر نگران هزینه‌های تحصیل در کانادا هستید، خوشبختانه این کشور در کنار پایین بودن هزینه تحصیل و شهریه دانشگاه‌ها در مقایسه با سایر کشورهای توسعه‌یافته، به دانشجویان اجازه کار در کنار تحصیل را نیز می دهد و با ارائه مزایایی مثل تخفیف‌های مالیاتی پس از تحصیل، از دانشجویان حمایت می‌کند. 

کانادا همچنین جزو کشورهایی است که با وجود تقاضای زیاد، فرآیند اخذ ویزای تحصیلی آن بسیار راحت است. همچنین در مقایسه با کشورهای توسعه‌یافته مثل آمریکا، هزینه اخذ ویزای تحصیلی کانادا ارزان است و این کشور با تخصیص مزایایی مثل امکان اقامت دائم بعد از تحصیل و مهم‌تر از آن، امکان همراهی خانواده با محصل، با صدور ویزای همراه برای همسر و فرزندان، به یکی از مقاصد جذاب برای دانشجویان بین‌المللی تبدیل شده است.

هزینه تحصیل در کانادا

یکی از دغدغه‌های اصلی افرادی که قصد مهاجرت تحصیلی به کانادا را دارند، شهریه مدارس و دانشگاه‌های این کشور است. البته همانطور که قبلا نیز به آن اشاره کردیم، هزینه تحصیل در کانادا در مقایسه با سایر کشورهای توسعه‌یافته به مراتب پایین‌تر است. در ادامه هزینه تحصیل در کانادا برای دانش‌آموزان و دانشجویان را بررسی می‌کنیم.

شهریه مدارس کانادا

شهریه مدارس کانادا بسته به نوع مدرسه اعم از دولتی، خصوصی و شبانه‌روزی و مقطع تحصیلی متفاوت است. شهریه هر یک از مقاطع تحصیلی در کانادا به‌طور تقریبی به شرح زیر است: 

هزینه تحصیل در دبستان های کانادا

شهریه دبستان‌های دولتی متناسب با نوع مدرسه متفاوت است. در صورتی که می خواهید فرزندتان در دبستان‌های خصوصی کانادا تحصیل کنند، شهریه مقطع دبستان مدارس خصوصی کانادا از حداقل ۴ هزار دلار در سال آغاز می‌شود و بسته به نوع خدمات و امکانات مدرسه افزایش می‌یابد. 

هزینه تحصیل در دبیرستان های کانادا

هزینه تحصیل در مقطع دبیرستان برای دانش‌آموز خارجی بسته به نوع مدرسه بین ۷ الی ۱۵ هزار دلار در سال است. 

شهریه کالج در کانادا

شهریه کالج‌های کانادا بین ۱۰ الی ۱۵ هزار دلار کانادا در سال است. البته تحصیل در برخی کالج‌های کانادا رایگان است و برخی از کالج‌ها نیز به دانشجو اجازه کار همراه با تحصیل را نیز می‌دهند. 

شهریه دانشگاه‌ های کانادا برای دانشجویان خارجی

بسیاری از دانشگاه‌های کانادا، هزینه تحصیل هر ترم را در ابتدای ترم دریافت می‌کنند. البته دانشگاه‌های معدودی نیز هستند که امکان پرداخت اقساطی شهریه را فراهم می‌کنند. در ادامه، نرخ میانگین شهریه دانشگاه در کانادا با یکدیگر مرور می‌کنیم.

شهریه دانشگاه‌ های کانادا در مقطع کاردانی و کارشناسی

بسته به اینکه دانشگاه مورد نظر شما در کدام شهر یا استان کانادا قرار دارد، شهریه دانشگاه متفاوت است. بر این اساس شهریه دانشگاه‌های کانادا در دو مقطع کاردانی و کارشناسی چیزی حدود ۱۲ تا ۲۵ هزار دلار در سال است.

شهریه دانشگاه‌ های کانادا در مقاطع کارشناسی ارشد

دانشجویان برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه‌ های کانادا باید سالانه بین ۱۵ تا ۳۵ هزار دلار شهریه پرداخت کنند. 

شهریه دانشگاه‌ های کانادا در مقطع دکتری

شهریه دانشگاه‌های کانادا در مقطع دکتری ۷ تا ۱۰ هزار دلار در سال است. البته، به بسیاری از دانشجویان مقطع دکتری در کانادا، فاند تحصیلی تعلق می‌گیرد.

ویزای تحصیلی کانادا چند ساله است؟

یکی از سوالات اصلی در زمینه مهاجرت تحصیلی به کانادا این است که مدت اعتبار ویزای تحصیلی کانادا چقدر است؟

اعتبار ویزای تحصیلی کانادا بسته به مقطع تحصیلی و رشته متقاضی متفاوت است و ویزایی که برای متقاضی صادر می‌شود اغلب تا ۹۰ روز پس از پایان دوره آموزشی مذکور، معتبر خواهد بود. به‌طور مثال، مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه‌ های کاناداُ حدودا ۲ سال است؛ بنابراین ویزایی که برای فرد متقاضی صادر می‌شود، حدود ۲ سال اعتبار خواهد داشت. 

اگر متقاضی، قصد ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر را داشته باشد، باید قبل از پایان مدت اعتبار ویزا اقدام به تمدید ویزای تحصیلی کانادا کند. در صورتی که فرد قصد ادامه تحصیل نداشته باشد، می‌تواند تحت شرایطی خاص ویزای تحصیلی خود را به ویزای کار تبدیل کند و به اقامت خود در خاک کانادا ادامه دهد. 

شرایط اخذ ویزای تحصیلی کانادا

شرایط اخذ ویزای تحصیلی کانادا

دولت کانادا برای اعطای ویزای تحصیلی کانادا به متقاضیان مقاطع تحصیلی مختلف، شرایطی را در نظر گرفته است. در ادامه به مهم‌ترین شرایط اخذ ویزای تحصیلی کانادا خواهیم پرداخت.

۱. اخذ نامه پذیرش

شرط اول و سنگ بنای مهاجرت تحصیلی و اخذ ویزای تحصیلی کانادا، گرفتن پذیرش از یکی از موسسات آموزشی کانادا است که مورد تایید اداره مهاجرت باشد. فرقی نمی‌کند برای گرفتن ویزای دانش‌آموزی اقدام کنید یا ویزای دانشجویی؛ قبل از هرکاری باید از یکی از مدارس، کالج‌ها، دانشگاه‌ها، موسسات آموزش عالی و... پذیرش گرفته باشید. پس از اخذ نامه پذیرش، حالا می‌توانید برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا اقدام کنید. به خاطر داشته باشید هر چه موسسه، مدرسه یا دانشگاهی که از آن پذیرش می‌گیرید معتبرتر و رتبه علمی بالاتری داشته باشد، روند اخذ ویزای تحصیلی نیز راحت‌تر خواهد بود. 

برای مشاهده فهرست موسسات آموزشی مورد تایید در همه استان‌های این کشور، به سایت اداره مهاجرت کانادا مراجعه کنید.

۲. ارائه مدرک زبان

یکی از شروط اصلی برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا ارائه مدرک زبان است. اگرچه تعداد معدودی از دانشگاه‌های کانادا مشروط به گذراندن چند ترم زبان قبل از آغاز تحصیل اقدام به پذیرش دانشجو بدون مدرک زبان می‌کنند، اما تعداد این دانشگاه‌ها محدود است و علاوه بر آن، هزینه دوره‌های زبان در کانادا چندین برابر ایران است. از سوی دیگر، عدم ارائه مدرک زبان، شانس دریافت ویزای تحصیلی کانادا را به شدت پایین می‌آورد. 

به‌طور معمول، متقاضیان پذیرش و اخذ ویزای تحصیلی کانادا بسته به مقطعی که در آن تحصیل می‌کنند، باید حداقل نمره‌ را در آزمون بین‌المللی زبان (از جمله آیلتس، تافل و…) متناسب با مقطع تحصیلی خود کسب کنند تا شانس پذیرش بیشتری داشته باشند.

بر این اساس، متقاضیان مقطع کارشناسی باید حداقل نمره ۶، متقاضیان مقطع کارشناسی ارشد حداقل نمره ۶.۵ و متقاضیان مقطع دکتری باید حداقل نمره ۷ را در آزمون زبان انگلیسی آیلتس کسب کنند. البته این حداقل نمره متناسب با رشته و موسسه آموزشی مورد نظر شما، ممکن است متفاوت باشد.

۳. داشتن تمکن مالی

برای گرفتن ویزای تحصیلی کانادا باید ثابت کنید توانایی تامین هزینه‌های زندگی برای یکسال تحصیل و زندگی در کانادا را دارید. بنابر اعلام دولت کانادا متوسط هزینه زندگی سالانه برای یک نفر در این کشور حدود ۱۰ هزار دلار است. این رقم منهای شهریه موسسه آموزشی محاسبه شده است

۴. نداشتن سوء پیشینه

یکی دیگر از شرایط لازم برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا اعم از ویزای دانشجویی و ویزای دانش‌آموزی، نداشتن سابقه کیفری و جنایی است. 

۵. اثبات بازگشت به وطن پس از پایان تحصیلات

یکی از شروط تاثیرگذار در دریافت ویزای تحصیلی کانادا این است که ثابت کنید قصد دارید پس از پایان تحصیل به کشور خود بازگردید و قرار نیست در کانادا بمانید. البته دولت کانادا تحت شرایط خاص اجازه تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کار را می‌دهد.

شرایط سنی برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا

شرایط سنی برای تحصیل در کانادا، یکی از مهم‌ترین شرایطی است که باید در نظر گرفته شود. البته شرایط سنی می‌تواند در مراکز علمی مختلف، متفاوت باشد؛ در واقع هر یک از مراکز علمی و دانشگاه‌های کانادا، ممکن است الزامات و شرایط سنی مورد نظر خود را داشته باشند. اما عموما برای تحصیل در کانادا، فرد متقاضی نباید گپ تحصیلی (فاصله زمانی از آخرین دوره تحصیلی گذرانده‌شده) داشته باشد. در واقع گپ تحصیلی یا وقفه تحصیلی بیش از حد مجاز و قرار نداشتن در سن مجاز برای مقطع تحصیلی مورد نظر، دریافت ویزای کانادا را به خطر می‌اندازد.

به‌عنوان مثال، برای تحصیل در کالج‌های کانادا در هر سنی می‌توانید اقدام کنید. حتی متقاضیانی که دوره کارشناسی را به پایان رسانده‌اند نیز می‌توانند وارد کالج‌های کانادا شوند؛ اما برای ورود به دانشگاه‌های کانادا در مقاطع کارشناسی و کارشناسی، نداشتن وقفه تحصیلی اهمیت بسیاری دارد.

ویزای تحصیلی کانادا برای کودکان

اگر قصد دارید برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا برای کودکان خود اقدام کنید، باید بدانید آموزش کودکان در کانادا بسته به ایالت مورد نظر از سن ۴ یا ۵ سالگی و با دوره پیش‌دبستانی آغاز می‌شود. 

کودکان از سن ۶ تا ۱۱ سالگی دوره ابتدایی را پشت سر می‌گذرانند و از ۱۲ سالگی وارد مقطع دبیرستان می‌شوند. مقطع دبیرستان نیز شامل دو دوره متوسطه اول و متوسطه دوم است. در نهایت، دانش‌آموزان در سن ۱۸ سالگی از دبیرستان فارغ‌التحصیل می‌شوند. پس از پایان تحصیل در دبیرستان متقاضی می‌تواند تحصیلات خود را در دانشگاه یا کالج ادامه دهد.

پذیرش در دانشگاه‌های کانادا نه بر اساس سن، بلکه براساس سوابق تحصیلی انجام می‌شود. به‌طور مثال، برای ادامه تحصیل در کالج معدل دیپلم اهمیت زیادی دارد و نباید کمتر از حد انتظار باشد. در مقطع کارشناسی نیز با حداقل معدل ۱۴ می‌توانید اقدام به پذیرش کنید اما در مقطع ارشد برای پذیرش حتما باید معدل‌تان بالاتر از ۱۴ باشد. 

ویزای تحصیلی کانادا برای متاهلین

یکی از دغدغه‌های افراد متاهل این است که آیا می‌توانند در صورت اخذ ویزای تحصیلی کانادا، همسر یا فرزندان را با خود همراه کنند یا خیر؟ پاسخ این است که متاهلین نیز می‌توانند با دریافت ویزای تحصیلی کانادا، برای همسر و فرزندان خود نیز ویزا بگیرید.

ویزای تحصیلی کانادا بدون مدرک زبان

یکی از چالش‌های اصلی برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های خارجی، ارائه مدرک زبان انگلیسی با نمره قابل قبول است. داشتن مدرک زبان به متقاضی کمک می‌کند راحت‌تر از دانشگاه مورد نظر خود پذیرش بگیرد، اما تعداد معدودی از دانشگاه‌های کانادا ارائه مدرک زبان انگلیسی را جزو شرایط پذیرش قرار نمی‌دهند و فرد می‌تواند با شرکت در دوره‌های آموزش زبان قبل از دانشگاه مشکل نداشتن مدرک زبان را حل کند.

با این وجود، در دانشگاه‌هایی که ارائه مدرک زبان جزو الزامات پذیرش دانشجو است، می‌توان تحت شرایطی خاص بدون داشتن مدرک زبان نیز اقدام به پذیرش کرد. یکی از این شرایط تسلط به زبان فرانسه است. در این حالت باید ثابت کنید به زبان فرانسه تسلط دارید و می‌خواهید درس‌های خود را به زبان فرانسه بخوانید. 

در صورتی که بخواهید بدون مدرک زبان انگلیسی در دانشگاه پذیرش بگیرید و تحصیلات خود را به زبان انگلیسی پشت سر بگذارید باید ثابت کنید که یا زبان مادری شما انگلیسی است یا تحصیلات شما به زبان انگلیسی بوده. 

برخی دانشگاه‌ها نیز این امکان را برای متقاضیان فراهم می‌کنند که به شرط یادگیری زبان، وارد دانشگاه شوند. در چنین شرایطی که بیشتر در مقطع کارشناسی اتفاق می‌افتد، متقاضی باید در طی مدتی معین به یادگیری زبان بپردازد و حداقل نمره ۶ را در آزمون آیلتس کسب کند. 

در مقاطع بالاتر تحصیلی، اخذ ویزای تحصیلی کانادا بدون مدرک زبان چندان آسان نیست. به‌طور مثال، در مقطع کارشناسی ارشد (فوق‌لیسانس) دانشگاه‌ها سخت‌گیری کمتری در زمینه ارائه مدرک زبان دارند اما در مقطع دکتری شرایط کاملا برعکس است و متقاضی برای افزایش شانس پذیرش باید حداقل نمره آیلتس ۷ را کسب کند. با این‌همه، نداشتن مدرک زبان می‌تواند در فرآیند اخذ ویزای تحصیلی کانادا نیز برای شما چالش‌هایی ایجاد کند و شانس اخذ ویزای تحصیلی را کاهش دهد.

مدارک ویزای تحصیلی کانادا

حالا که با شرایط دریافت ویزای کانادا آشنا شدید، به سراغ مدارک لازم برای ویزای تحصیلی کانادا می‌رویم. مدارک لازم برای ویزای تحصیلی کانادا عبارت است از:

۱. نامه پذیرش از یکی از مراکز آموزشی معتبر کانادا

۲. پاسپورت با حداقل ۶ ماه اعتبار (البته با توجه به اینکه می‌خواهید برای دریافت ویزای بلند مدت اقدام کنید، بهتر است اعتبار پاسپورت شما بیش از مدت مورد نظر اعتبار ویزا باشد.)

۳. چند قطعه عکس ۳ در ۴

۴. ترجمه شناسنامه

۵. ترجمه شناسنامه همراهان‌ (در صورت همراهی اعضای خانواده)

۶. ترجمه آخرین مدرک تحصیلی

۷. ترجمه ریزنمرات آخرین مقطع تحصیلی

۸. تکمیل فرم‌های درخواست ویزا 

۹. ارائه نامه تمکن مالی (گردش حساب ۴ ماه اخیر)

۱۰. ارائه برنامه تحصیلی (Study Plan)

۱۱. سابقه بیمه 

۱۲. فیش واریز شهریه

لازم به ذکر است که ترجمه مدارک باید به یکی از زبان‌های انگلیسی یا فرانسوی باشد. همچنین بسته به مقطع تحصیلی ممکن است مدارک دیگری از جمله مدرک زبان برای دریافت ویزای تحصیلی مورد نیاز باشد.

مراحل اخذ ویزای تحصیلی کانادا

مراحل اخذ ویزای تحصیلی کانادا

اگر موفق به دریافت پذیرش تحصیلی شده و مدارک ویزای تحصیلی کانادا را آماده کرده‌اید، حالا نوبت اقدام برای دریافت ویزای دانشجویی کانادا است. 

برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا باید مدارک خود را به صورت آنلاین بارگذاری کنید و سپس با حضور در یکی از مراکز Visa Application Center در ترکیه، امارات، ارمنستان یا دیگر کشورهایی که مرکز VFS کانادا را دارند، انگشت‌نگاری انجام دهید. برای ثبت‌نام آنلاین باید مراحل زیر را دنبال کنید:

۱. یک حساب کاربری ایجاد کنید.

۲. اطلاعات را وارد و مدارک درخواستی را بارگذاری کنید. در این مرحله، باید چندین فرم از جمله فرم اطلاعات خانواده، تعیین سرپرست برای متقاضی زیر ۱۸ سال، درخواست ویزای تحصیلی و …. را تکمیل کنید. نکته مهم اینکه باید تا جایی که می‌توانید هیچ گزینه‌ای را بی‌پاسخ رها نکنید و در کمال صداقت به سوالات پاسخ دهید. 

۳. پس از تکمیل فرم‌ها در این مرحله باید هزینه‌ها را پرداخت کنید. این هزینه شامل هزینه درخواست ویزای تحصیلی و هزینه انگشت‌نگاری و چهره‌نگاری است. پرداخت هزینه باید به‌صورت آنلاین و با استفاده از کارت‌های اعتباری بین‌المللی مانند مستر کارت یا Credit Card انجام شود. به خاطر داشته باشید هزینه‌ای که در این مرحله پرداخت می‌کنید قابل استرداد نیست. 

اگر درخواست ویزای تحصیلی کانادا مورد تایید قرار گیرد، یک وقت انگشت‌نگاری برای شما صادر می‌شود. 

با وجود اینکه فرآیند اخذ ویزای تحصیلی کانادا در مقایسه با سایر کشورها بسیار آسان‌تر است، اما مهاجرت همواره پیچیدگی‌های خاص خود را داشته و گاه کوچک‌ترین اشتباهی در مسیر درخواست ویزا منجر به رد شدن آن می‌شود. کارشناسان «آهیل» با سال‌ها تجربه موفق در زمینه دریافت ویزای تحصیلی کانادا در تمامی مراحل همراه شما خواهند بود تا شانس ویزای تحصیلی کانادا خود را افزایش دهید و در اسرع وقت موفق به دریافت ویزای تحصیلی کانادا شوید. 

هزینه ویزای تحصیلی کانادا

هزینه درخواست ویزای تحصیلی برای هر متقاضی ۳۰۰ دلار کانادا و هزینه انگشت‌نگاری و چهره‌نگاری ۸۵ دلار کانادا است اما این تنها هزینه‌ای نیست که باید پرداخت کنید. همانطور که پیش از این اشاره کردیم برای دریافت ویزای تحصیلی باید ابتدا اقدام به دریافت پذیرش تحصیلی کنید. هزینه درخواست پذیرش نیز بسته به مرکز آموزشی که قصد پذیرش دارید متفاوت است. یکی دیگر از هزینه‌های ویزای تحصیلی کانادا، هزینه بیمه سلامت است. افرادی که قصد تحصیل در کانادا را دارند ملزم هستند در طول تحصیل خود با پرداخت حداقل ۳ هزار دلار در سال خود را بیمه کنند. 

ویزای تحصیلی کانادا چقدر طول میکشد؟

زمان صدور ویزای تحصیلی کانادا به عوامل مختلفی بستگی دارد. در صورتی که همه مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای تحصیلی کانادا را آماده کرده باشید، ظرف حدود ۳ تا ۴ ماه می‌توانید ویزای تحصیلی کانادا را دریافت کنید. این بازه زمانی، شامل بررسی درخواست ویزا و مدارک و همچنین انگشت‌نگاری و چهره‌نگاری است. 

ویزای همراه تحصیلی کانادا

اینکه کودک یا فرزند نوجوان خود را برای تحصیل به‌تنهایی به کشوری دوردست بفرستید، قطعا برای بسیاری از والدین نگران‌کننده است. دانشجویانی که در مقاطع تحصیلی بالاتر به برای ادامه تحصیل به کانادا مهاجرت می‌کنند، نیز دوست دارند در طول دوران تحصیل در کنار همسر و فرزندانشان باشند. چاره حل این مشکل، دریافت ویزای همراه کانادا است. برای دریافت ویزای همراه تحصیلی کانادا باید به یکی از شیوه‌های زیر عمل کرد:

۱. ویزای توریستی ۵ ساله کانادا: والدینی که برای دریافت ویزای دانش‌آموزی فرزند خود اقدام می‌کنند می‌توانند به‌طور همزمان برای دریافت ویزای توریستی ۵ ساله کانادا اقدام کنند. 

۲. ویزای کار: روش دیگر، اقدام به درخواست ویزای کار همزمان با درخواست ویزای تحصیلی است. در چنین شرایطی، همسر فرد دانشجو یا والدین دانش‌آموز می‌توانند همزمان با درخواست ویزای تحصیلی، درخواست ویزای کاری خود را نیز ارسال کنند. 

انواع کار دانشجویی در کانادا

امکان کار با ویزای تحصیلی کانادا یکی از بهترین مزایای ویزای تحصیلی کانادا برای دانشجویان است. دانشجویانی که به‌صورت تمام وقت در مقاطع تحصیلی کارشناسی به بالاتر در یکی از موسسات آموزشی معتبر (DLI) کانادا مشغول به تحصیل هستند، اجازه کار همزمان با تحصیل را دارند.

دانشجویان می‌توانند هم در محیط دانشگاه و هم در بیرون دانشگاه همزمان با تحصیل مشغول به کار شوند، اما کار کردن در هر یک از این محیط‌ها شرایط و ضوابط ویژه خود را دارد و به صورت پاره وقت امکان‌پذیر خواهد بود.

کار دانشجویی در دانشگاه

کار در محیط دانشگاه، که On Campus نیز نامیده می‌شود، اولین گزینه پیش روی دانشجویان برای کار حین تحصیل است. بر اساس قوانین کانادا، هر دانشجویی که ویزای تحصیلی کانادا را دریافت کرده، می‌تواند در اوقات فراغت خود در همان محیط دانشگاه مشغوله به کار شود. در چنین شرایطی، دانشجو نیازی به مجوز کار ندارد اما باید دانشجوی تمام وقت یکی از موسسات آموزشی معتبر کانادا باشد. 

کار جنرال پاره وقت

علاوه بر اجازه کار در محیط دانشگاه، از سال ۲۰۱۴ میلادی دارندگان ویزای تحصیلی کانادا می‌توانند حین تحصیل، در خارج از دانشگاه نیز مشغول به کار شوند.

البته کار در محیط خارج از دانشگاه قوانین خاص خود را دارد. بر این اساس دانشجو می‌تواند در هفته حدود ۲۰ ساعت به‌صورت پاره‌وقت کار کند. علاوه بر این، در تعطیلات نیمسال یا تعطیلات تابستان که دانشگاه تعطیل است، دانشجو می‌تواند به‌صورت تمام‌وقت مشغول به کار شود. 

شانس ویزای تحصیلی کانادا

به‌طور کلی میزان شانس ویزای تحصیلی کانادا به عوامل مختلفی بستگی دارد. مسلم است که هرچه مدارک متقاضیان کامل‌تر باشد و مواردی چون شرایط سنی و نداشتن گپ تحصیلی رعایت شود، شانس ویزای تحصیلی کانادا بالاتر می‌رود و احتمال ریجکت شدن کاهش می‌یابد. اما آیا می‌دانید چه عواملی باعث ریجکت شدن ویزای تحصیلی کانادا می‌شود؟ در ادامه به این موضوع پرداخته‌ایم.

چه مواردی باعث ریجکت ویزای تحصیلی کانادا می‌شوند؟

در برخی از موارد، درخواست ویزای تحصیلی کانادا رد می‌شود. بررسی موارد اینچنینی نشان می‌دهد مهم‌ترین دلایلی که منجر به رد شدن درخواست ویزای تحصیلی کانادا می‌شود عبارت است از:

۱. تناقض یا ناقص‌بودن اطلاعات ارائه‌شده

۲. ارائه برنامه تحصیلی نامناسب

۳. عدم اثبات تمکن مالی برای پوشش هزینه‌های تحصیل

۴. عدم ارائه دلایل کافی برای اثبات بازگشت به وطن پس از پایان تحصیل در کانادا

۵. عدم ارائه اهداف تحصیلی قابل قبول 

۶. درخواست ویزای تحصیلی برای برخی رشته‌های تحصیلی خاص

هزینه‌ های زندگی در کانادا

اگر قصد مهاجرت تحصیلی به کانادا را دارید، باید علاوه بر شهریه، مبلغی را نیز برای مسکن و تامین نیازهای روزمره خود کنار بگذارید. متوسط هزینه زندگی در کانادا بدون در نظر گرفتن هزینه مسکن حدود ۱۰۰۰ دلار در ماه است. با در نظر گرفتن این شرایط، یکی از مقرون‌به‌صرفه‌ترین راه‌ها برای اقامت دانشجویان در کانادا، اقامت در خوابگاه است. هزینه اقامت در خوابگاه نیز بین هزار تا ۴ هزار دلار کانادا در ماه است. 

ادامه تحصیل در کشوری توسعه‌یافته که برخی از برترین‌ها دانشگاه‌ها و مدارس جهان را در خود جای داده است، شانس بسیار بزرگی است. هر ساله ده‌ها هزار نفر برای تحصیل در کانادا عازم این کشور می‌شوند و رقابت برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا هر ساله بیشتر می‌شود. در چنین شرایطی با همراهی «آهیل» می‌توانید با تکیه بر تجربه همکاران ما، با آگاهی بیشتری در این مسیر گام بردارید و شانس دریافت ویزای تحصیلی کانادا را افزایش دهید.